Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi 2.Sektör Zirvesinde bir araya geldi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yerli ve milli Siber Güvenlik Ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, 22-23 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 2.Sektör Zirvesinde üyeleriyle bir araya geldi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un da katılımlarıyla Antalya’da düzenlenen 2.Sektör Zirvesinde Siber Güvenlik Kümelenmesi üye firmalarından 200’ün üzerinde katılımcı yer aldı.

SSB Başkan Yardımcı Mustafa ŞEKER ve Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr.Ali Taha KOÇ tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa ÖZÇELİK tarafından Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Vizyonu katılımcılarla paylaşıldı.

Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Bayram GENÇCAN,  Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Borga ERBİL, Stm Siber Güvenlik ve Büyük Veri Direktörü Sedat SALMAN ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal TOPÇU tarafından yapılan Siber Güvenlik Ekosistemine Destek 2020 Vizyonu sunumları ile devam eden zirvede, İTÜ Arı Teknokent Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Arzu ERYILMAZ ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Havelsan tarafından düzenlenen Jet Hızlandırma Programının 1.si Swordsec firması kurucusu Seyfullah KILIÇ tarafından da sunum yapıldı.

Programda ayrıca, Zirveyle aynı anda gerçekleştirilen Cyber Anadolu CTF Programının Van ve Isparta etaplarına da canlı bağlantı yapılarak öğrencilerle görüşüldü.

Küme üyeleri tarafından 2019 yılında piyasaya çıkarılan yeni siber güvenlik ürünlerin tüm katılımcılara sunulduğu Zirvede, 2019 yılında Kümelenme Üyeleri arasında yapılan iş birliklerini de tüm üyelerine duyurudu.

Zirvede ayrıca, HAVELSAN ve STM tarafından Kümelenme bünyesindeki sorumluluk ve faaliyet alanlarının paylaşılması ve Kümelenme üyesi firmalarla yürütülen çalışmaların ortak koordinasyonla gerçekleştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

SSB Başkanı Prof. Dr. Ismail DEMİR, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR ve Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr.Ali Taha KOÇ’un katılımlarıyla, üye firmalarla sektörün ihtiyaçlarının görüşüldüğü Özel Oturumların ardından, Kümelenme üyesi firmalara, sektöre verdikleri desteklerden ötürü ödüller de verildi.

 2.Sektör Zirvesinde Ödül Alan İsimler:

GİRİŞİMCİLİK FAALİYETLERİNE DESTEK ÖDÜLÜ: HAVELSAN, TEKNOPARK İSTANBUL

EKOSİSTEME DESTEK ÖDÜLÜ: ASELSAN, HAVELSAN, STM

YILIN PARLAYAN YILDIZI ÖDÜLÜ: SWORDSEC, ULAK HABERLEŞME

EĞİTİME DESTEK ÖDÜLÜ: STM, TURKCELL

YERLİ EKOSİSTEME DESTEK ÖDÜLÜ: TÜRK TELEKOM, TR-TEST

EN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPAN FİRMA ÖDÜLÜ: ZEMANA

KÜME FAALİYETLERİNE KATILIM ÖDÜLÜ: CRYPTTECH

KÜME ÇALIŞMALARINA DESTEK ÖDÜLÜ: MAHİR YÜKSEL (CYBERTHINK) - UĞUR ÇAĞAL (NETTSİ)

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi 2.Sektör Zirvesi, kümelenme üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Sektör Değerlendirme Çalıştayının ardından, Savunma Sanayii Başkanı Sn. Prof.Dr.İsmail DEMİR’in kapanış konuşması ile sona erdi. 

Paylaş